İtalya’ya Seyahat Edecek Vatandaşlarimizin Dikkatine

Roma Büyükelçiliği 06.03.2015

Son zamanlarda İtalya’ya seyahat eden yabancıların ve vatandaşlarımızın maruz kaldığı hırsızlık olaylarında ve mağdur olarak Büyükelçiliğimize başvuran vatandaşlarımızın sayısında kayda değer bir artış bulunmaktadır.

İtalya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın daima azami ölçüde tedbirli ve dikkatli olmaları, aşağıdaki hususları gözönünde tutmaları yararlı olacaktır.

1-
Seyahat sırasında pasaportunuzun ve nüfus cüzdanınızın birer fotokopisini güvenli bir yerde tutmayı ya da cep telefonunuza veya eposta hesabınıza bu belgelerin fotoğrafını yüklemeyi ihmal etmeyiniz.

2-
Yanınızda ihtiyacınızdan fazla nakit para taşımayınız, kredi kartı kullanmayı tercih ediniz.

3-
Üzerinizde bulundurduğunuz nakit paranın tamamını çanta ve cüzdanınızda taşımak yerine, beraberinizdeki aile bireylerinizle paylaşarak, yalnız iseniz farklı ceplerinize dağıtarak taşıyınız. Aynı şekilde, kredi kartı, pasaport, kimlik gibi belgelerinizi aynı çanta veya cüzdan içerisinde tutmayınız.

4-
Cüzdanınızda kredi veya banka kartı şifrenizi bulundurmayınız.

5-
Hırsızlık olayları genellikle toplu taşıma araçları (metro, belediye otobüsü) içerisinde veya bunlara ait duraklarda, restoranlar ya da tarihi ve turistik mekanlar gibi kalabalık yerlerde meydana geldiğinden bu gibi mahallerde daha dikkatli olunuz.

6-
Kıymetli eşyalarınızı otel odanızdaki kasaya ya da otelin kasasına bırakınız, yanınızda taşımayınız.

7-
Tanımadığınız kimselere çantanızı veya bavulunuzu emanet etmeyiniz.

8-
Özel araç ile seyahat ediyorsanız, araç içerisinde cep telefonu, fotoğraf makinası, laptop, çanta gibi değerli eşyalarınızı bırakmayınız. Aracınıza başka bir araçla arkadan çarpmak gibi herhangi bir trafik kazasına maruz kaldığınızda aracınızı kilitlemeden terk etmeyiniz, içerisinde değerli eşya veya çanta bırakmayınız.

9-
Size polis kimliği göstererek çantanıza, cüzdanınıza bakmak isteyen ya da elindeki bir harita veya kağıt parçasıyla yaklaşarak soru soran, oyalamaya çalışan kişilere karşı daha dikkatli olunuz.

Eğer hırsızlık olayına maruz kaldıysanız;

-
Öncelikle en yakın polis merkezine müracaat ederek başınıza gelen olayı anlatınız ve çalınan eşyalarınızı bir tutanakla kayıt altına aldırınız.

-
Kredi ve banka kartlarınız çalınmış ise en kısa sürede bankanızla irtibata geçerek kartlarınızı iptal veya bloke ettirmeyi ihmal etmeyiniz.

-
Pasaportunuz çalınmış ise, Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi veya Milano Başkonsolosluğumuz ile aşağıda kayıtlı telefon numaralarından irtibata geçerek bilgi veriniz ve şahsen başvurmak suretiyle ülkemize dönüşünüz için geçici pasaport talebinde bulununuz.

-
Geçici pasaport başvurusu içi