Türkiye Cumhuriyeti

Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Hakkı Akil'in Haftalık Mesajı , 07.11.2011

Değerli ziyaretçiler,

Öncelikle Liguria’da meydana gelen, 6 kişinin hayatına ve büyük maddi hasara yol açan sel felaketiyle ilgili olarak üzüntülerimi bildirmek istiyorum. Felaketin yaralarının en kısa sürede sarılması hepimizin ortak ümididir.

Bu vesileyle ayrıca, başta İtalya’da yaşayan Türk vatandaşlarının olmak üzere, tüm Müslümanların Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, bu önemli bayramın tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum.

Değerli misafirler,

Bugün sizlere bir kahramandan bahsetmek istiyorum. Adı Hatice Belgin. Belgin, geçtiğimiz hafta Bingöl’de bayram alışverişi yaptığı sırada, çocuklarını PKK tarafından düzenlenen intihar saldırısından korumak için canlı bombanın üzerine atlayan bir anne. Kendisi, sadece çocuklarının değil, hiç tanımadığı birçok insanın da hayatını kurtardı.

Bu üzücü ama bir o kadar da ilham verici hikâye, insanlığın ortak düşmanı olan terörün vahşi yüzünü bir kez daha bütün çıplaklığıyla göstermiştir. Amacı ne olursa olsun hiçbir hareket, hedeflerine bu tür gayrimeşru yöntemlerle ulaşamaz. Kürt halkını sözde temsil ettiğini iddia eden PKK, aslında en büyük kötülüğü Kürt kökenli vatandaşlarımıza yapmaktadır. Bu son saldırı da bir kez daha göstermiştir ki PKK, kadın, çocuk; Türk-Kürt ayrımı yapmaksızın tüm vatandaşlarımızı hedef alan kanlı bir terör örgütüdür. Terör örgütü, yüzyıllardan beri barış içerisinde bir arada yaşayan Türk ve Kürt halkları arasına nifak tohumları atmak gibi beyhude bir çaba içerisine girişmiştir. Ancak PKK’nın bu çabaları, Türkiye’nin demokrasiden, insan haklarından ve hukukun üstünlüğünden taviz vermeksizin devam ettirdiği mücadelesi karşısında hiçbir zaman başarılı olamayacaktır.

Bu vesileyle hepinize iyi bir hafta dilerim.

Önümüzdeki hafta buluşmak üzere.

Hakkı Akil

Büyükelçi