Türkiye Cumhuriyeti

Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

15. Uluslararası Türk Sanatları Kongresi 16-18 Eylül 2015 Tarihlerinde Napoli’de Yapıldı. , 28.09.2015

Türk sanatları alanında çalışan akademisyenleri dört yılda bir dünyanın önemli kentlerinde biraraya getiren Uluslararası Türk Sanatları Kongresinin onbeşincisi 16-18 Eylül 2015 tarihlerinde Napoli L'Orientale Üniversitesi'nin evsahipliğinde düzenlenmiştir.

Kongrenin resmi açılışı Napoli'nin en önemli kültürel varlıklarından San Giovanni Maggiore Bazilikası'nda Türk ve İtalyan bayrakları altında gerçekleştirilmiştir.

Napoli L'Orientale Üniversitesi Rektörü Prof. Elda Morlicchio, anılan üniversitenin Asya, Afrika ve Akdeniz Çalışmaları Bölümü Başkanı Prof. Roberto Tottoli, Napoli Belediye Başkan Yardımcısı Raffaele del Giudice, Uluslararası Türk Sanatları Kongresi Başkanı Prof. François Déroche, bir önceki kongrenin icrasını yürüten Frédéric Hitzel ve 15. Uluslararası Türk Sanatları Kongresi İtalya Komitesi Başkanı, Napoli L'Orientale Üniversitesi'nde görevli Türkolog Prof. Michele Bernardini, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi ile Büyükelçi Aydın Sezgin’in katılımıyla yapılan açılışa çok sayıda Türk ve yabancı akademisyen iştirak etmiştir.