Türkiye Cumhuriyeti

Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Önemli Olaylar Kronolojisi, 22.10.2009

 

Ocak 2008 : Napoli’de çöp krizi

 

Çöp ve endüstriyel atık sektörünü önemli bir gelir kaynağına dönüştürmüş bulunan Napoli’deki yerel mafya örgütü CAMORRA’nın, Hükümetin bu alanda yapmak istediği reformlara karşı şehirde çöplerin toplanmasını engellemesi bir krize dönüşmüştür.

 

Şehirde kamu düzenini tesis etmede zorlanan ve çevre sağlığı açısından AB’nin eleştirilerine maruz kalan Romano Prodi Hükümeti, çöplerin toplanması konusundaki direnişi kırmak için 7 Ocak 2008 tarihinde silahlı kuvvetleri (ordu/jandarma) şehirde görevlendirmek zorunda kalmıştır.

 

24 Ocak : Prodi Hükümeti’nin istifası

 

Romano Prodi liderliğindeki merkez-sol eğilimli koalisyon hükümeti, bünyesindeki bir partinin ayrılması sonucunda İtalya Senatosu’ndan güven oyu istemek zorunda kalmıştır. Senatonun güven oyu vermemesi sonucunda Prodi Hükümeti istifa etmiştir.

 

6 Şubat : Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano Parlamento’yu feshetmiştir.

 

13-14 Nisan : Erken genel seçimler

 

Eski Başbakan Silvio Berlusconi liderliğindeki, Forza Italia ile Ulusal İttifak partilerinden oluşan merkez-sağ “Özgürlük Halkı” koalisyonu seçimlerden galibiyetle çıkmıştır. Eski Roma Belediye Başkanı Valter Veltroni liderliğindeki Demokrat Parti anamuhalefet partisi olmuştur.

 

26-27 Nisan    : Roma Belediye Başkanlığı seçimi

 

Seçimin ikinci turunda Veltroni’den boşalan Roma Belediye Başkanlığına Özgürlükler Halkı ittifakı adayı Gianni Alemanno kazanmıştır.

 

29 Nisan : 16. Yasama Döneminin başlangıcı

 

Parlamentonun iki kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi ve Senato ilk oturumlarını yaparak yeni yasama dönemini başlatmıştır. Yapılan seçimler sonucunda Temsilciler Meclisi Başkanlığına eski Dışişleri Bakanı ve Ulusal İttifak Partisi lideri Gianfranco Fini, Senato Başkanlığına ise Forza Italia Partisi lideri Renato Schifani seçilmiştir.

 

7 Mayıs : Berlusconi Hükümetinin göreve başlaması

 

Cumhurbaşkanından hükümeti kurma görevini alan Berlusconi 4. kez Başbakan olarak yeni Bakanlar Kurulunu açıklamıştır. Yeni Hükümet 8 Mayıs 2008 tarihi itibariyle göreve başlamıştır.

 

 

4-5 Kasım : Türk-İtalyan Forumu

 

Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi ile İtalyan finans kuruluşu UNICREDIT’in katkılarıyla Roma’da düzenlenen Türk-İtalyan Forumu Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve İtalyan Dışişleri Bakanı Franco Frattini’nin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

 

 

12 Kasım: Türkiye-İtalya Zirvesi İzmir’de gerçekleştirilmiştir

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin katılımıyla İzmir’de toplanan ve her iki taraftan ilgili bakanların katıldığı İtalya-Türkiye Zirvesi, ikili ilişkilerin ulaştığı düzeyi ortaya koyan önemli bir gelişme olmuştur. Her alanda güçlenen işbirliğinin geliştirilmesi için Zirvenin yıl bazında toplanması kararlaştırılmıştır.

18 Aralık : İktidar partileri Adli reform ve Federal Vergi Yasası üzerinde uzlaşmıştır

 

Başbakan Berlusconi ile ayrılıkçı Kuzey Ligi hareketi lideri Umberto Bossi arasında imzalanan bir protokol ile iktidar ortaklarının Adli Reform ile Federal Vergi Yasa tasarılarını Parlamentoya birlikte sunmak konusunda uzlaştıkları bildirilmiştir. Bu çerçevede, Federal Vergi Yasası taslağı Hükümet tarafından Senatoya sunulmuştur.

 

18 Aralık : Hükümet eğitim reformu uygulama yönetmeliğini kabul etmiştir

 

Özellikle öğrenci ve öğretmen sendikaları tarafından yer yer şiddet olaylarına sahne olan toplu gösterilerde protesto edilen, muhalefet partilerinin de sert eleştirilerine maruz kalan eğitim reformu paketinin Parlamento tarafından kabul edilmesinin ardından, Hükümet sözkonusu reform paketinin uygulanmasına yönelik yönetmeliği onaylamıştır.

 

18-19 Aralık   : Kaçak göçle mücadele kapsamında İtalya, Yunanistan, Malta ve GKRY arasında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik toplantı

 

AB Göç ve İltica Paktı kapsamında yasadışı göçmenlere yönelik alınması gereken önlemleri görüşmek üzere GKRY’de bir araya gelen uzmanların bu alanda bir işbirliği belgesi imzalanması yönünde çalışmalar yaptıkları kaydedilmiştir. Sözkonusu belge, anılan ülke İçişleri Bakanları tarafından Roma’da 13 Şubat 2009 tarihinde imzalanmıştır.

 

AB verileri, İtalya kıyılarına (Lampedusa) ulaşan kaçak göçmenlerin sayısında 2007 yılına oranla %190 düzeyinde artış olduğunu göstermektedir.

 

Aralık 2008 : İflas eden “Alitalia”nın yerine kurulan yeni havayolu şirketi

 

İçinde bulunduğu mali ve yapısal kriz sonucunda faaliyetini durdurarak iflas etme noktasına gelen İtalyan ulusal havayolu şirketi Alitalia’nın yabancı sermaye girişiyle yeniden yapılandırılması konusunda özellikle 2008’in ikinci yarısında yaşanan anlaşmazlıklar, Alitalia’nın %25 hissesinin 322 milyon Avro karşılığında Fransız Havayolları AirFrance’a devri ile aşılabilmiştir. Hisse devriyle Alitalia’nın yerine kurulan yeni havayolu şirketi CAI adıyla seferlerine 13 Ocak 2009 tarihinde başlamıştır.