Türkiye Cumhuriyeti

Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Parlamentolararası ilişkiler, 22.10.2009

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Türkiye-İtalya Parlamentolararası Dostluk Grubu 9 Ocak 2008 tarihinde kurulmuş, İtalyan Temsilciler Meclisi’ndeki karşıtı henüz kurulmamıştır. Öte yandan, İtalyan Parlamentosuyla TBMM arasında 26 Ocak 2005 tarihinde imzalanan İşbirliği Protokolü uyarınca 23. Dönem Çalışma Grubu Ocak 2007’de kurulmuş ve işlevsel durumdadır.

 

İtalyan Senatosu'nun 29 Nisan 2008 tarihinde gerçekleştirilen oturumunda Renato Schifani (PDL) Senato Başkanı, 30 Nisan'da yapılan Temsilciler Meclisi oturumunda ise Gianfranco Fini (PDL) Temsilciler Meclisi Başkanı seçilmiştir.

 

Parlamentolararası ilişkiler konusunda geçmişteki İtalya parlamentosunun Temsilciler Meclisi kanadı Başkanı Fausto Bertinotti’nin siyasi kişiliğinden kaynaklanan çekinceli tutum, öteden beri ülkemize yönelik olumlu tutuma sahip Gianfranco Fini’nin Temsilciler Meclisi Başkanlığı’nı üstlenmesiyle değişmiştir.

 

Bu çerçevede, İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı Gianfranco Fini ülke dışındaki ilk temaslarından biri olarak TBMM Başkanı Sayın Köksal Toptan’ın davetlisi olarak 31 Ekim 2008 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, ziyareti sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve TBMM Başkanı tarafından kabul edilmiştir.

 

Anılan ziyaret sırasında, ayrıca, “Dördüncü Türkiye – İtalya İşbirliği Protokolü Çalışma Grubu Semineri” 29 Ekim – 2 Kasım 2008 tarihlerinde İstanbul Milletvekili ve Türkiye – İtalya İşbirliği Protokolü Çalışma Grubu Eşbaşkanı Nursuna Memecan ile İtalyan tarafından Eşbaşkan Valentina Aprea başkanlığındaki heyetler arasında TBMM’nin ev sahipliğinde Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilmiş olup, İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı Gianfranco Fini de anılan etkinliğe iştirak etmiştir.

 

Senato Dışişleri Komisyonu Başkanı Lamberto Dini başkanlığında İtalya Senatosu ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonları heyeti TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Murat Mercanın davetlisi olarak 4-6 Aralık 2008 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

TBMM çalışmalarının daha etkili ve verimli sürdürülmesini sağlamak amacıyla kurulan İçtüzük Çalışma Grubu'nu oluşturan Milletvekillerimiz Sayın Salih Kapusuz Başkanlığındaki heyet 3-5 Aralık 2008 tarihlerinde İtalyan Parlamentosu'nda inceleme ve temaslarda bulunmuşlardır.

 

Avrupa Birliği Teknik Destek ve Bilgi Değişim Ofisi (TAIEX) tarafından düzenlenen "Bütçe Sürecinde Parlamentonun Rolü" konulu proje çerçevesinde 5 TBMM görevlisinden oluşan bir heyet 24-28 Haziran 2008 tarihleri arasında İtalya Parlamentosuna çalışma ziyareti gerçekleştirmişlerdir.

 

“TBMM’nin kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi” AB Eşleştirme Projesi kapsamında Bekir Bozdağ Başkanlığındaki TBMM Milletvekili heyeti 22-25 Temmuz 2008 tarihlerinde İtalyan Temsilciler Meclisi’nde incelemelerde bulunmuştur.