Türkiye Cumhuriyeti

Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Türkiye-İtalya Kültürel İlişkiler, 22.10.2009

Kültür :

 

Türkiye ile İtalya arasındaki kültürel ilişkilerin değişik yönleri genel olarak değerlendirildiğinde, iki toplum arasında diğerinin kültürüne yönelik artan bir ilginin mevcut olduğu görülmektedir. Bu ilgi son yıllarda daha da artmış, bunun yansıması olarak da kültürel faaliyetler yoğunlaşmıştır.

 

Bununla birlikte, bu faaliyetler genel olarak ve sonuçları itibarıyla karşılaştırıldığında, kültürel tanıtım bakımından iki ülke arasında belirli bir dengesizliğin olduğu söylenebilir. İtalya ülkemizde iyi tanınmakta, İtalyan dili ve kültürüne giderek artan bir ilgi gözlenmektedir. Buna karşılık, Türkiye’nin İtalya’da yeterince tanındığını söylemek mümkün değildir. Bu ülkemiz hakkındaki bazı olumsuz izlenimlerin devamında etkili olmaktadır.

 

İtalya’dan ülkemize giden turist sayısı diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında veya İtalyan turistlerin tercih ettiği diğer ülkeler göz önüne alındığında, belirli bir artış gözlenmekle birlikte düşük seyretmektedir.

 

Kısa ve orta vade için öncelikli hedef, medya yönünün önem taşıyacağı büyük sergiler ve benzeri etkinliklerle ülkemizi ve kültürümüzü ön plana çıkartmak, özellikle İtalyan halkının ülkemizi ve kültürümüzü daha yakından tanımasını sağlamak olmalıdır.

 

2008 yılında düzenlenen etkinlikler aşağıda sunulmuştur. :

 

21 Şubat 2008 tarihindeki BIT-Milano Fuarında, seyahat acenteleri, medya temsilcileri ve kültür çevrelerinin katılımıyla Four Seasons Otel’de 300 kişilik yemek düzenlenmiştir.

 

10-23 Mayıs 2008 tarihlerinde Cortona, Arezzo ile Floransa'da Fabbrica Europa ile Sosta Polmizi Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen Diyalog etkinliğine İstanbul Devlet Opera ve Bale sanatçısı Ebru Cansız’ın 22 Mayıs 2008 tarihindeki gösterisiyle iştiraki sağlanmıştır.

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamındaki etkinliklerin üçüncüsü 19 Nisan 2008 tarihinde Roma'da gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu etkinlikte Türk geleneksel motiflerinin serigrafi baskı tekniğiyle türlü giysilere basımı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Cengiz Özek Kukla Tiyatrosunca Büyülü Ağaç isimli karagöz oyunu sergilenerek, 1000 kadar çocuk boyama kitabı ve hediyelik eşya dağıtımı yapılmıştır.

 

Milano Tasarım Haftası kapsamında Nedo Koleksiyon tarafından eski Osmanlı padişah tuğralarından esinlenerek hazırlanan “Sultanlar Şehri İstanbul” gösterisinin açılışı yapılarak 21 Nisan 2008 tarihinde Kültür Müşavirliğimizce 300 kişilik bir kokteyl düzenlenmiştir.

 

23 Haziran-7 Eylül tarihlerinde “Modern ve Ötesi: Türkiye’nin Yakın Çağdaş Sanatı” konulu sergi Milano’da gerçekleşmiş ve bu etkinlikler kapsamında 23 Haziran 2008 tarihinde kültür sanat çevreleriyle medya mensuplarının katıldığı 300 kişilik bir etkinlik düzenlenmiştir.

 

Türkiye'nin onur konuğu olarak katıldığı 54. Taormina Film Festivali’nde (15-21 Haziran 2008) Türk yönetmenlerin filmleri gösterilmiş, "Baba Zula" adlı Türk müzik grubu bir konser vermiştir.

 

Milano'da kain Jaca Book adlı yayımevi tarafından yayımlanan ‘Bisanzio, Costantinopoli, İstanbul’ adlı prestij kitabının tanıtımı 31 Ekim 2008 tarihinde Roma’daki Westin Excelsior Otelinde Büyükelçiliğimizce hazırlanan, İtalyan ve ülkedeki Türk basın mensupları ile konuyla ilgili davetlilerin katıldığı bir etkinlikle gerçekleştirilmiştir. Kitabın yazarları tarafından yapılan sunuşları takiben gerçekleştirilen kokteylde İstanbul Divan Restoran aşçıları tarafından hazırlanan ürünler konuklara ikram edilmiştir. Anılan tanıtım İtalyan basınında geniş olarak yeralmıştır. Öte yandan, anılan kitaptan 50 adet satın alınarak Büyükelçiliğimiz tarafından İtalya'daki üstdüzey yetkililere dağıtımı yapılmıştır.

 

Roma’daki WESTIN Excelsior Otelinde, Divan Oteli aşçılarının katılımı ve Kavaklıdere Şarap Firmasının katkılarıyla 30 Ekim-8 Kasım 2008 tarihlerinde Türk mutfağını tanıtıcı gastronomi haftası gerçekleştirilmiştir. Gastronomi haftasına denk gelmesinden bilistifade, 5 Kasım 2008 tarihinde beşincisi gerçekleştirilen Türkiye-İtalya Forumu kapsamında Roma'da bulunan Sayın Bakanımız onuruna bir yemek tertiplenmiş, öte yandan, İtalyan Dışişleri'ndeki muhataplarımız, diğer Büyükelçilik mensupları, İtalyan basın ve kültür çevreleriyle biraraya gelinmiştir.

 

Öte yandan, yeni yayımlanan İtalyanca Atatürk kitabı, etkinliğin gerçekleştirildiği mekanda hafta boyunca sergilenmiştir. Sonuçta, mutfağımızı tanıtabilecek kalitede işletme bulunmayan Roma'da, en muteber oteller arasında yeralan Westin Otel/Doney Restoran'da düzenlenen Türk gastronomi haftasının ilgi gördüğü ve olumlu etki bıraktığı değerlendirilmektedir.

 

Ülkemizin ve Almanya Federal Cumhuriyeti’nin onur konuğu olduğu, 40 ülkeden toplam 176 filmin katıldığı Roma Medfilm Festivaline (6-16 Kasım) ülkemiz 21 eserle iştirak etmiştir. Festival Özel mansiyon ödülünü Yönetmen Özcan Alper’in “Sonbahar” adlı filmi almıştır. Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği “Yumurta” adlı film de Eurimages-Yeni Avrupa para ödülü almıştır.

 

Sayın Bakanımızın katılımıyla STRM ve UNICREDIT tarafından Roma'da gerçekleştirilen İtalya-Türkiye Forumu çerçevesinde, Yıldız Üniversitesi Batı Dilleri Bölümü öğretim üyesi Dr. Fabio Grassi tarafından kaleme alınan "Atatürk" adlı İtalyanca kitabın tanıtımı yapılmıştır. Anılan İtalyanca kitabın tanıtıma destek vermek amacıyla ABİG kaynakları ile 300 adet satın alınmış, öte yandan, İtalyan basınında sözkonusu kitap ve Mustafa Kemal Atatürk hakkında birçok habere yer verilmesi sağlanmış ve ilgili çevrelere dağıtımı sağlanmıştır.